Giriş Yap

Kayıt

Üye olduktan sonra rezervasyon bilgilerini profilinizden görüntüleyebilir, turdan sonra da turla ilgili yorumlarınızı yazıp inceleme puanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifreyi Onayla*
Ad*
Soyad*
E-Posta*
Telefon*
Ülke*
* Bir hesap oluşturduğunuzda JoinTour ve TURSAB Güvencesi ile birlikte olursunuz.

Zaten üye misiniz ?

Giriş Yap

Giriş Yap

Kayıt

Üye olduktan sonra rezervasyon bilgilerini profilinizden görüntüleyebilir, turdan sonra da turla ilgili yorumlarınızı yazıp inceleme puanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifreyi Onayla*
Ad*
Soyad*
E-Posta*
Telefon*
Ülke*
* Bir hesap oluşturduğunuzda JoinTour ve TURSAB Güvencesi ile birlikte olursunuz.

Zaten üye misiniz ?

Giriş Yap

Uçakta Kulaklar Neden Tıkanır ?

Uçak yolculuğunda en sık karşılaşılan kulak tıkanması problemini basit yöntemlerle engelleyebilirsiniz.
Vücudumuzda hava dolu boşluklar bulunur. Bunlardan biri de orta kulakta bulunan hava boşluğudur.

Normalde kulak içindeki basınç ile atmosferdeki basınç birbirine eşittir fakat uçuş sırasında irtifa değişikliği nedeniyle dış atmosfer basıncı değişir ve kulakta uğultu problemine yol açar.
Kulaktaki östaki kanalı, östaki borusu ya da östaki tüpü diye isimlendirilen yapı yardımıyla orta kulak, çevredeki atmosfer basıncında meydana gelen değişikliklere uyum sağlar. Uçağın tırmanışı sırasında, orta kulak içinde gaz genişlemesi sonucu kulak zarı dışa doğru itilir. Östaki borusu, bu durumda pasif olarak kendiliğinden açılarak burun iç bölgesine hava iletir. Böylece basınç farkı vücudun kendi mekanizması ile eşitlenmiş olur.

 

Alçalış esnasında ise, atmosfer basıncı artarken iç kulaktaki basınç göreceli olarak azalmış olur. Burun iç bölgesinden hava geçişi pasif olarak gerçekleşemez. Basıncın eşitlenmesi için orta kulağa aktif hava gelmesi gerekir. Bunun için bazı hareketleri uygulayarak östaki kanalının açılmasına yardım edebilir ve vücut içi basınç ile atmosfer basıncını eşitleyebiliriz. Böylece orta kulağımızı korumuş ve uçak yolculuğunu daha keyifli hale getirmiş oluruz.

 

KULAK BAROTRAVMA BELİRTİLERİ

Kulakta ağrı, dolgunluk hissi, uğultu, kendini iyi hissetmeme, mide bulantısı, baş dönmesi ve işitme azlığı şeklinde ortaya çıkar.
Korunmak için –özellikle alçalma ve iniş esnasında- sakız çiğnemek, sık sık yutkunmak, esnemek gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Bir başka yöntem ise basınç eşitleme manevraları yapmaktır. İki tür manevradan ilki Toynbee Manevrası’dır. Başınızı hafifçe öne eğdikten sonra hem ağzınızı hem de baş ve işaret parmağınızla burun kanatlarınızı kapatın ve yutkunma hareketi yapın. Diğer yöntem ise Valsalva Manevrası’dır. Yine baş ve işaret parmaklarınızla burun kanatlarınızı kapatın ve ağız kapalı iken zorlu bir nefes verme hareketi yapın. Ancak bu manevra üst solunum yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız yapılmamalıdır. Çünkü böyle bir durumda geniz ve boğaz bakterilerinin östaki kanalı yolu ile orta kulağa yayılma riski oluşabilir. Ayrıca Valsalva Manevrası çok güçlü yapılıp, aşırı basınç artışı sağlanması kulak zarı yırtılmasına da yol açabileceğinden dikkatli uygulanmalıdır.

 

Barotravmayı önlemenin en iyi yolu, kulak havalanmasının bozulma sebepleri varken uçuş yapılmamasıdır. Dış kulak yolunda tıkaç oluşturan ifrazat varlığında, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor olunması, alerjik nezle, burun polipleri varlığında barotravmaya maruz kalınma riski daha fazla olabileceği için, tedavileri yapıldıktan sonra uçuş gerçekleştirilmelidir.
Uçuş sırasında, alçalmada ve uyku sırasında östaki kanalı kapalı olacağı için uyanık kalmak gerekiyor. Etrafınızda uyuyan yolcular varsa uyanmalarını sağlayınız. Son önerimiz ise bebekli yolcularımıza: Özellikle iniş sırasında bebeklerinize biberonla sıvı besinler içirmeniz. Böylelikle bebek yukarıda belirttiğimiz korunma hareketlerini kendiliğinden yapacaktır.

 

1 Response

Bir Yorum Yapın