Giriş Yap

Kayıt

Üye olduktan sonra rezervasyon bilgilerini profilinizden görüntüleyebilir, turdan sonra da turla ilgili yorumlarınızı yazıp inceleme puanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifreyi Onayla*
Ad*
Soyad*
E-Posta*
Telefon*
Ülke*
* Bir hesap oluşturduğunuzda JoinTour ve TURSAB Güvencesi ile birlikte olursunuz.

Zaten üye misiniz ?

Giriş Yap

Giriş Yap

Kayıt

Üye olduktan sonra rezervasyon bilgilerini profilinizden görüntüleyebilir, turdan sonra da turla ilgili yorumlarınızı yazıp inceleme puanı verebilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifreyi Onayla*
Ad*
Soyad*
E-Posta*
Telefon*
Ülke*
* Bir hesap oluşturduğunuzda JoinTour ve TURSAB Güvencesi ile birlikte olursunuz.

Zaten üye misiniz ?

Giriş Yap

Erzurum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erzurum Hakkında

Genel Bilgi

“Oltu Taşının Gölgesindeki Tarih…”

Tarihten bu yana, pek çok medeniyetin, kültürün beşiği olan illerimizden biri Erzurum… Erzurum, Pasinler’in eteklerinde, bir türküler ve masallar diyarıdır. Dadaşlarının namı Anadolu’yu alıp yürümüştür. Surlarının gücüyle bilinen Erzurum Kalesi, kentin asırlardır kabul edilen heybetini bütünler. Palandöken Kayak Merkezi, dünyanın en uzun kayak pistlerini barındırır. Erzurum’un şifalı kaplıcaları ve pınarları doğanın sağaltıcı gücüne inananları konuk eder. Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi manzarasıyla insanın düş gücünü zorlar; özellikle ilkbahar aylarında görünüm usta bir yönetmenin bir filmi karesi gibi eşsizdir. Erzurum daha çok Palandöken nedeniyle turist çeker, oysa bu kenti görenler hep daha fazlasını bulabileceklerini bilirler. Gizli değerler vardır, keşfedilmeyi bekleyen… Kitapların, rehberlerin anlatamayacağı, anlatmakta zorlanacağı değerler… Çifte Minareli Medrese’nin içinde kabartmalar, oymalar, örneğin… İnsan emeği ve yaratıcılığının Doğu’nun parlak güneşi ve çetin kışları ile sarmalanarak, bilgi ile halk kültürlerinin uyumlu bir biçimde gelişerek oluşturduğu değerlerdir bunlar. Bu nedenle Erzurum farklı mevsimlerde, farklı heyecanlar yaratabilecek bir kenttir. Görmeden geçmeyin!

Sezon

Erzurum’da kış sporları sezonu Kasım ayında başlar; Nisan ayının sonu, Mayıs ayının ortası gibi kapanır. Palandöken Kayak Merkezi özellikle Şubat ayında, yarı yıl tatili nedeniyle büyük rağbet görür; çevreye çarpıcı bir hareket gelir. Erzurum kent merkezi, karasal iklim nedeniyle yaz aylarında sakinleşir; halkın bir kısmı yaylaları ya da daha serin dağ eteklerini, yükseltileri tercih eder. Kültür ve tarih amaçlı gelenler, ilkbaharda doğanın uyandığı Nisan, Mayıs aylarını, sonbaharda da iklimin uysallaştığı Eylül, Ekim aylarını tercih ederler. Doğa gezileri, trekking, göl çevresinde geziler için en doğru zaman yine Nisan ve Eylül aylarıdır.

Ulaşım

Erzurum’un ulaşımında en önemli unsur, iklim… Karasal iklimin hüküm sürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapacağınız seyahatlerde, bazen 400 km’yi geçmeyen uzaklıklarda bile uçak kullanmanız gerekebilir. Özellikle yaz aylarında, kuraklığın ve kavurucu sıcakların olduğu dönemlerde havayolu ulaşımını tercih etmenizi öneririz. Türk Havayolları’nın iç hat seferlerini takip ederken de yine hava koşullarını göz önüne almalısınız. Kış aylarında Erzurum Havaalanı’nda buzlanma görülebiliyor.

Bahar ve yaz aylarında ideal ulaşım yolu, uçak ve tren… Kışın ise özellikle aceleniz yoksa, konforlu bir tren yolcuğu yapabilirsiniz. İstanbul, İzmir gibi uzak ve büyük illerden otobüs seferi bulmanız kolay; ama yine de bu yolu çok fazla önermiyoruz. Erzurum’la İstanbul arası 1300 kilometre civarında… Ankara ile Erzurum arası 880 kilometre; İzmir ile Erzurum arası ise 1500 kilometre…

Sivas – Erzurum demiryolu Doğu Anadolu’nun işlek hatlarından… İstanbul’dan her sabaha kalkan Doğu Ekspresi sizi uzun ama oldukça konforlu bir yolculukla Erzurum’a ulaştıracaktır. Erzurum Gar Müdürlüğü (Tel: 0442 218 19 16) size dönüş seferleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verecektir.

Tarih

Erzurum tarihi zenginliğini, tarih içinde en işlek ticari yollar üzerinde bulunmasından ve doğal değerlerinden alır. Bir Hitit kenti olduğu biliniyor. Bölgede hemen bütün önemli Doğu uygarlıkları egemenlik sürmüş. Asurlar, Sakalar, Persler bölgede egemenlik kurmuşlar. Makedonya Kralı Büyük İskender de bölgeyi fetheden ünlü hükümdarlardan biri… Şanlı Roma İmparatorluğu, Erzurum bölgesi için büyük savaşlar vermiş.

İmparatorluğun dağılmasından sonra Bizans’a katılan yöre, Sasaniler’in de ilgisini çekmiş. Bizans, bugünkü Erzurum yakınlarına Theodosiopolis kentini kurmuş ve ticaretle uğraşmış. Bölge Hz. Ömer zamanında İslam ordularının eline geçmiş. Kent İslam uygarlığının yükselişiyle birlikte hızla gelişip, dünyanın en önemli kültür ve ticaret merkezlerinden birine dönüşmüş. O dönemdeki adı Kaalikala imiş. Sonrasında yönetim zayıflayınca, Bizanslılar kenti kuşatıp ele geçirmişler. Kent, zaman içinde Selçuklular,Saltuklular, Akkoyunlular, Safeviler’in yönetimine geçmiş ve istikrarını tamamen yitirmiş. 16. yüzyılda Yavuz Sultan Selim’in orduları, bölgeyi Osmanlı topraklarına katmış. Osmanlılar Erzurum’u ticaret ve sanayi merkezi haline getirmişler. Bölgede hem kültür ve eğitim, hem de savunma sanayi güçlenmiş.

Birinci dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı döneminde de Doğu cephesinin önemli bir parçası olan Erzurum, son yıllarda da çarpıcı bir gelişim gösteriyor ve Türkiye’nin nadide kış ve kültür turizmi merkezlerinden biri olarak hak ettiği yere geliyor.

 
Gezilecek Yerler

Kentin doğal güzellikleri saymakla bitmez. Bunları daha çok spor olanaklarıyla birlikte düşünmeniz gerekir. Palandöken, Tortum, Dumlu, Oltu gibi yöreler doğayla başbaşa bir tatil için ideal…

Erzurum kentinin mimari ve tarihi eserlerinin başında Erzurum Kalesi ve Çifte Minareli Medrese geliyor. Kentin simgesi sayılan Çifte Minareli Medrese 13. yüzyılda yapılmış. Pasinler Kalesi, Üç Kümbetler, Çoban Dede Köprüsü, Ulu Camii, Rüstem Paşa Kervansarayı, Lala Mustafa Paşa Camii ve tarihi saat kulesi mimarileriyle ilgi çekiyor. Kentte çok sayıda türbe bulunuyor. Bu türbelerin tarihçeleri inanç tarihimizi de yansıtıyor.
Kotarus (Citharizon) tarihi kenti ve kilisesi bölgenin kültürel zenginliği konusunda size fikir verebilir.

Akdağ, Pasinler, Ilıca gibi kaplıcaların şifalı suları özellikle safra kesesi rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıklardan şikayetçi olanlar tarafından tercih ediliyor. Kaplıcaların bir kısmının çevresinde konaklama tesisleri bulunuyor. Özellikle Pasinler Kaplıcası tesislerini önerebiliriz.

Cumhuriyet dönemiyle ilintili yapılara ilgi duyuyorsanız, kahramanlık destanlarının yazıldığı Aziziye Tabyası’nı görmeden geçmeyin. Aziziye Tabyası’nda ülkesini savunan kahraman kadın Nene Hatun’un da mezarını ziyaret edebilirsiniz.

Erzurum Kongresi binası, Atatürk Evi yine Cumhuriyet tarihimizin anılarını canlı tutan yerlerden… Erzurum Etnografya Müzesi, Atatürk Müzesi ve Arkeoloji Müzesi de tarih meraklılarını cezbedecek yerler…

Yeme İçme

Kültürel ve tarihi zenginlikleri açısından önemli olan her Anadolu kenti gibi Erzurum da mutfağıyla meşhurdur. Erzurum’un mantısı, su böreği, hamurlularının tadına doyum olmaz. Kadayıf dolması, koç kebabı, tortumcağ kebabı yörenin spesiyallerinden…

Erzurum merkezinde yöresel yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz şık lokantalar bulabilirsiniz. Yeni açılan Erzurum Evleri bunlardan biri… Sultansekisi, geleneksel Doğa Anadolu mutfağının, Osmanlı mutfağının özel yemeklerini sunar. Tortumca Kebapçısı, yöreye özgü kebap türleri, et yemeklerini tatmak isteyenlerin uğramadan geçmemesi gereken bir lokanta…

Alışveriş

Erzurum’dan özgün armağanlarla dönmek istiyorsanız, Oltu’ya uğrayın. Oltu taşından yapılmış eşyalar sizin de, sevdiklerinizin de hoşuna gidecektir. Asıl adı kehribar olan bu ilginç taş, tespih, ağızlık, kolye gibi eşyaların yapımında yaygın olarak kullanılıyor. Çeşitli ziynet eşyaları, heykelcikler yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Bölge folklorunu anımsamak isteyenler zığva gibi yöresel giysilerden satın alabilirler.

Doğa Sporları

Dünyanın 2000 metrekarelik bir plato üzerine kurulu nadide kentlerinden biri olan Erzurum’da doğayla başbaşa olabileceğiniz pek çok güzel yer var. Palandöken Kayak Merkezi, Tortum Gölü ve çevresi, Horosan Fidanlığı, Dumlu Ilıcası, Dumlu Dağı Yaylası, Oltu ilçesi ve çevresi, Paşapınarı, Aras Nehri ve çevresi, Pasinler Çermiği gibi yerler doğal güzellikleri ile cazip… Kış sporları sevenler Palandöken’i, trekking sevenler Dumlu Dağı yaylası ve Tortum Şelalesi çevresini tercih edebilirler.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi de Erzurum’a yaklaşık iki saat uzaklıkta… Palandöken Kayak Merkezi ise çok daha yakın: Kent merkezine sadece on beş dakika uzaklıkta… Havaalanından ulaşımı da oldukça kolay. Yılın sekiz ayı karlı olan merkez daha çok profesyonellere hitap ediyor; ama yeni başlayanlar için de dersler ve eğitmenler mevcut…

Sağlık

Erzurum sağlık tesisleri açısından içinizin rahat edebileceği bir kent… Devlet ve özel kuruluşlar sağlık hizmeti veriyor. Palandöken’de de sağlık konularında gerekli önlemler alınmış. Tabii, siz siz olun, hava şartlarını daima göz önünde bulundurun.

Komşuları
Ağrı, Artvin, Bingöl, Muş.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -17 / 6 Şubat: -13 / 1 Mart: -5 / 5
Nisan: 0 / 13 Mayıs: 3 / 18 Haziran: 6 / 26
Temmuz: 11 / 27 Ağustos: 11 / 30 Eylül: 4 / 23
Ekim: 1 / 15 Kasım: -5 / 7 Aralık: -10 / 3
Çocuklarla Tatil
Erzurum çocuklarla seyahat etmek isteyen ailelere sakin ve huzurlu bir tatil olanağı sunuyor. Kent merkezinde çocuklara yönelik tesis bulamayabilirsiniz. Ama bütün büyük otellerin oyun alanları mevcut… Palandöken’de küçüklerin de kayak zevkini tatmaları için bir takım yenilikler yapılıyor. Özellikle bahar aylarında kültür gezilerine çocuklarınızı da getirebilir, onların hem Doğu Anadolu’nun güzelliklerini, hem de tarihimizin zenginliklerini tanımasını sağlayabilirsiniz.

Kaplıca

Pasinler Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Pasinler ilçe merkezinde ve Erzurum-Tahran uluslar arası geçiş yolu üzerinde yer alır.
» Ulaşım: İlçe merkezindedir.
» Suyun Isısı: 39 derece ile 45 derece
» PH Değeri: 6,5
» Özellikleri: Bikarbonatlı, Klorürlü, Sodyumlu, Karbondioksitli, kısmen radyoaktif bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıklara olumlu etki yapar.
» Konaklama Tesisleri: Konaklama tesisleri yeterli konfora sahip değildir.

Kayak Merkezleri

ERZURUM – PALANDÖKEN

Erzurum-Palandöken kayak merkezi şehir merkezine 4 km. mesafede olup taksi ile ulaşılmaktadır. Tatil günleri ise Belediye otobüsleri çalışmaktadır. Ulaşım gayet rahattır. Kayak merkezinde 2 adet telesiej ile Dedeman otele ait 1 teleski tesisi bulunmaktadır. Telesiej alt istasyonunda GSGM ait 1 kayak evi ile yine teleski alt istasyonunda Dedeman’a ait 2 otel bulunmaktadır. Dedeman otele ait Güney ve Kuzey pistinde 2 adet telesiej tesisi Telesiej tesisinin uzunluğu 3237 metre kapasitesi ise 300 kişi/saat kayak mevsimi Aralık-Mayıs 15 değişik pistlerden sürekli 5 km. kayma imkanı vardır. Kar kalınlığı 60-120 cm. Şehir merkezinden oral otel ve Büyük Erzurum Otelinden konaklama imkanı.

Galeri

Daha Fazla Vakit Kaybetmeyin

Hemen bizimle iletişime geçin.

Bir Yorum Yapın